piątek, 28 lutego 2014

Wybieg dla kur

Wczoraj przyszła nam kurierem zamówiona siatka leśna, którą wykorzystamy jako ogrodzenie wybiegu dla kur. A o moich wcześniejszych przygodach z ogrodzeniem wybiegu możecie przeczytać TUTAJ. Jest to ta sama siatka co poniżej na zdjęciu (już część wybiegu była nią ogrodzona i się naprawdę dobrze sprawdziła):


Ma ona wysokość 160 cm. Szerokość oczek to 15 cm, natomiast szesnaście oczek od dołu jest wysokich na 5 cm, kolejne trzy jest wysokich na 10cm, dwa na 15 cm i jedno u samej góry na 20 cm.
W poprzednim roku była ona już założona po części na wybiegu i się doskonale sprawdziła. A jej cena z aukcji to 3,80 zł za metr plus 25 zł przesyłka. Tania i wytrzymała. Myśmy ją, jak widać na zdjęciu, zamontowali na własnej roboty patyko-słupkach, które kilka sezonów dadzą radę wytrzymać, a i ogrodzenie łatwo przesunąć. A to dlatego, że dzielę wybieg na kwatery, aby kury zawsze miały coś zielonego na nim. Jako małe zabezpieczenie od dołu wykorzystaliśmy z jednej strony stare fundamenty po spalonej kilka lat temu stodole. U nas nie jest to takie ważne, gdyż sam wybieg znajduje się na terenie podwórka ogrodzonego drewnianym płotem. Co prawda ten płot stoi w wielu miejscach na słowo honoru, ale stoi ;) Inaczej musielibyśmy jeszcze dodatkowo zabezpieczyć siatkę przed podkopami wykonując wokół mały rów z kamieni lub betonu albo kupić wyższą siatkę i wkopać ją na około pół metra w ziemię.
Uważa się za minimalną przestrzeń około 5-10 m2 wybiegu obsiewanego na jedną nioskę. Jeżeli nie mamy tyle miejsca ile byśmy chcieli, to lepiej wybieg wybetonować i wysypać go piaskiem. Należy wówczas piasek ten zmieniać co kilka dni lub tygodni w zależności od grubości warstwy piasku i wielkości wybiegu. Należy też taki wybieg dezynfekować.
Drugą opcją przy zbyt małym wybiegu jest właśnie podzielenie go na kwatery i obsiewanie na zmianę, a gdy rośliny osiągną odpowiedni przyrost około 15 cm to dopiero wtedy wpuszcza się do wydzielonej kwatery ptaki.
O wybiegi trzeba dbać, gdyż czarne i zadeptane, z kałużami wody są siedliskiem pasożytów i rozsadnikiem chorób zakaźnych. Dlatego wybiegi niezadarnione w okresie wiosennym i letnim trzeba odkażać, co kilka tygodni zalewając je 10% roztworem wapna chlorowanego lub 5% siarczanem miedzi, po uprzednim usunięciu wierzchniej warstwy ziemi i kału. Można też posypać wapnem palonym w ilości 0,2 kg na 1 m2, zwilżyć wodą i obsiać po uprzednim przekopaniu.
Najlepsza na takie wybiegi  jest mieszanka traw i roślin motylkowych. Dobrze sprawdza się rajgras angielski, mietlica biała i kostrzewa czerwona, a z motylkowych lucerna. Dobry do obsiania jest też jęczmień, gryka lub owies oraz mieszanka tych zbóż z wyką lub peluszką. Dobra pielęgnacja wybiegu polega głównie na tym, aby nie tworzyły się czarne place i dołki. Takie miejsca trzeba wypełniać ziemią i podsiewać trawami oraz zabezpieczyć ramą z siatką, żeby kury od razu nie wyjadły nasion zanim urosną. Na wybiegu powinny być też drzewa lub krzewy, które  latem dają cień, chroniąc kury przed przegrzaniem.
Część powyższych informacji pochodzi z bardzo fajnej książki "Kury - chów pozafermowy" Mikulskich. Nie wiem czy książka ta jest jeszcze gdzieś dostępna, ja ją zakupiłam jeszcze podczas studiów w małej księgarni znajdującej się na uczelni. Jeśli ktoś na nią wpadnie to z czystym sumieniem polecam. Zawarte są w niej wszystkie potrzebne podstawy takiego chowu, zarówno niosek jak i brojlerów :)A poniżej jeszcze taki tymczasowy mini wybieg dla dwóch kokoszek z pisklakami. Dla pisklaków się sprawdza, bo kwoka bez nich sama nie wyjdzie, mimo, że przeskoczyć by mogła ;)13 komentarzy:

 1. Bardzo cenne wiadomości. Dodałabym też, że o ile wybieg jest dostatecznie duży, to dobrze jest zrobić na nim coś w rodzaju pryzmy kompostowej. Najlepiej zimą, kiedy nie ma tam kur, gromadząc liście, siano, słomę, obierki itp. Zalęgną się tam różne robaczki, a kury mają "wkładkę mięsną" za darmo i radość grzebania w dodatku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawy pomysł z ta pryzmą na wybiegu :) Pewnie kiedyś wypróbuje.

   Usuń
 2. tak, bardzo fajnie napisane. skorzystamy, bo też będziemy robić płoty wokół działki i kurzy wybieg miałam właśnie zamiar podzielić na "kwatery", tak samo też chcemy wypasać kozy.
  pozdrawiam
  mamalinka

  OdpowiedzUsuń
 3. aha i jeszcze dodam, że w tym roku mamy zamiar zrobić kilka takich "bunkrów" do których kury mogą się schować przed ptakami ( u nas z lasu wylatują kruki i jastrzębiowate i polują)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie na szczęście jastrzębie na kury nie polują. Jednak przez te trzy lata tylko raz jakiś drapieżny ptak w środku nocy zapolował, dwie kurki trzeba było dociąć, a jedną zabrał. Bo u mnie w lato niektóre potrafią wejść na drzewo na ok 5 metrów wysokości i spać na nim.
   A o ogrodzeniu wybiegu, a raczej o tym co się nie sprawdziło napisałam napisałam wcześniej tu http://wedrujacaradosc.blogspot.com/2014/01/troche-o-kurkach.html :)

   Usuń
 4. Jak będę już kiedyś wreszcie mieć kury, to wrócę do tego wpisu!

  OdpowiedzUsuń
 5. Wrzucam ten Twój opis do katalogu bo wciąż po cichu liczę, że będę kiedyś mieć kury:):) Pozdrawiam ciepło!:):)

  OdpowiedzUsuń
 6. ja na razie nieśmiało tylko myślę o kurach... :) ale pomału dojdę i do tego ;p

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja tak jak Inga - zatrzymuję post "na potem". Być może Połówek kiedyś zgodzi się na kurki, jak już odkryje korzyści mieszkania poza miastem (teraz czeka go radość własnych warzyw).

  OdpowiedzUsuń
 8. Cieszę się, że post okazał się przydatny :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Właśnie, mimo zimy, szykuję się na robienie ogrodzenia z takiej leśnej siatki. Kurowscy zdewastowali mi jedyną normalną część trawnika. Nie dam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od czasu jej postawienia, przez cały poprzedni rok ani razu kury mi nie wyszły poza wybieg. No oprócz jednej co wykombinowała wskakiwanie na otwarte drzwi od kurnika (wysokość ok 1,6 m), a potem fru nad furtką ( do furtki około 1,5 metra, a i dodatkowo wyższa o siatkę do 2 m, bo drewniana zrobiona) ;)

   Usuń
 10. A lis przez tą siatke lesnoą nie przejdzie

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...