wtorek, 18 lutego 2020

Zbieranie żywicy sosnowej

Żywica służy drzewom do zabezpieczania ran, jest ona naturalnym środkiem dezynfekującym i przeciwbakteryjnym. Barwa żywicy jest zależna od gatunku drzewa, z którego została pozyskana.
Mają one wszechstronne zastosowania w farmakologii, kosmetyce oraz wielu innych przemysłach. Tutaj chcę skupić się na zdrowotnym i magicznym działaniu żywicy sosnowej :)

Właściwości antyseptyczne, przeciwgrzybicze i antybakteryjne żywicy sosnowej są przydatne również człowiekowi, można z niej przyrządzać różnego rodzaju maści i balsamy, które są przede wszystkim zalecane na trudno gojące się rany, oparzenia i owrzodzenia. Natomiast na drobne skaleczenia można nałożyć odrobinę samej żywicy, uzyskując rodzaj opatrunku, który zasklepia ranę.

Przepis na prostą maść z żywicy sosnowej:
10-30 g żywicy
100 g oleju
20 g wosku pszczelego
Żywicę rozdrobnić. Wszystkie składniki wymieszać w kąpieli wodnej do uzyskania jednolitej masy, przelać do słoiczków, poczekać do zastygnięcia i gotowe :)
Jednak moim ulubionym sposobem wykorzystania różnego rodzaju żywic to ich spalanie dla uzyskania przyjemnego aromatu w pomieszczeniu. W wielu kulturach korzystanie z żywic jako kadzideł to wielowiekowe tradycje, ceny dobrej jakości żywic potrafią być bardzo wysokie, szczególnie jeśli chodzi o olibanum i mirrę.


Różne kształty i wielkości, zależnie od drzewa, rodzaju rany i jej wieku - każda grudka ma wyjątkowy zapach. Te młodsze i miększe można żuć dla odświeżenia i dezynfekcji jamy ustnej.
Żywica sosnowa oprócz właściwości dezynfekujących, poprzez unoszące się w powietrzu olejki sosnowe usprawnia i pobudza oddychanie, łagodzi infekcje dróg oddechowych, pomaga w oczyszczaniu oskrzeli. Wtedy najlepszym sposobem jest wyprażanie żywicy poprzez umieszczenie jej w kominku zapachowym (takim jak na olejki), prawie nie ma dymu, jedynie z wolna uwalniający się aromat. Jedyną wadą jest możliwość trwałego zabrudzenia kominka. Można też rozgrzać nad płomieniem świecy łyżkę z odrobiną żywicy. Żywice jako kadzidło są naprawdę wydajne, wystarczy ich niewielka ilość by poczuć zapach sosnowego lasu w całym domu ;)

Natomiast jeśli chodzi o właściwości magiczne to żywica sosnowa doskonale nadaje się do wypędzania negatywnych mocy i sił, działa ochronnie od czarów i uroków, pomaga również oczyszczać i harmonizować czakrę gardła. Energia sosen to przede wszystkim energia miłości i opieki, dodająca energii i odwagi do działania, wypełniająca lekkością dobrych myśli.
Żywice można też spalać na węgielku trybularzowym, uzyskujemy więcej dymu, aromat jest wtedy mocniejszy i bardziej wyrazisty.4 komentarze:

 1. Nie miałam pojęcia, że żywica sosnowa ma takie działanie. Bardzo mnie nią zainteresowałaś. Nie spodziewałam się, że można ją żuć, że tak działa na drogi oddechowe. Ciekawi mnie jak pachnie, toż muszę ją uzbierać...o ile uzbieram to, co trzeba. hehe Bardzo fajny i ciekawy post. Pozdrawiam cieplutko. :) <3

  OdpowiedzUsuń
 2. Zainspirowałaś mnie. Tyle razy w lesie widzę żywicę, ale, że ma takie zastosowania nie wiedziałam. Pozdrawiam:):):)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fantastyczny wpis, nie miałam pojecia o takich właściwościach :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niezwykle cenny wpis. Zebrałam sobie trochę żywicy w zeszłym roku, w celach aromatoterapeutycznych :)Cudownie działa. Serdeczności moc :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...